DOĞUMDA KADIN HAKLARI DERNEĞİ

KURULUŞ HİKAYEMİZ

Biz doğumda kadın hakları için çalışan kadınlarız. Aramızda doktorlar, ebeler, dulalar (doulalar), doğum eğitmenleri, yoga eğitmenleri, pilates eğitmenleri ve anneler var. Her birimiz anne ve bebeğe saygılı, olumlu doğum deneyimleri için kendi yollarımızda çalışırken 2008 yılından itibaren yavaş yavaş birbirimizi bulduk. Üç sene boyunca grubumuz zenginleşerek büyüdü.

Düzenli olarak bir araya gelip birbirimize destek olduk. Buluşmalarımızda kimi zaman güzel doğum hikâyeleri paylaştık, kimi zaman hep birlikte yeni şeyler öğrendik, uyguladık. Bir çok kez ise tanık olduğumuz üzücü hikayeleri, hayal kırıklıklarımızı paylaştık, neleri nasıl değiştirmek istediğimizi konuştuk. Değişecek çok şey vardı. Birbirimize verdiğimiz destekle değişimin daha kolay olduğunu gördük. Bu desteği büyütmek ve Türkiye için hayal ettiğimiz doğum ortamına daha hızlı ulaşabilmek için DOĞANA’yı 2011’de kurduk.

DOĞANA KURUCULARI

Amy Yıldızlı

Amy Seattle’da yaşadığı dönemde “Seattle Ebelik Okulu”nun ünlü hocası Penny Simkin’den aldığı eğitim ile DONA sertifikalı Doula (Doğum Destekçi) oldu. Aynı zamanda Doğum Eğitmeni ve Doğum Sonrası Destekçi (Post Partum Doula) eğitimlerine katıldı.  Atina’da tamamladığı “BASI Pilates Comprehensive Teacher Training Course” (BASI Pilates Hocalık Eğitimi)’dan sonra California, Costa Mesa’da “Center for Women’s Fitness”ın kurucusu Carolyne Anthony’den “Hamilelik öncesi ve sonrası Pilates Eğitimi” sertifikası aldı. Amy, Pilates Eğitmeni ve Doula (Dogum Koçu) olarak Istanbul’da hizmet vermeye devam etmektedir.

Arzu R. Kaykı

Ömer’in annesi. Hamilelik öncesinde 4 yıl kadar üniversitelerdeki projelerde 7 yıl kadar da gençlik, kurumsal sorumluluk, sağlık alanlarında çalışan Sivil Toplum örgütlerinde profesyonel olarak çalıştı. Aynı zamanda pek çok sivil toplum kuruluşunda gönüllü oldu ve dernek yönetim organlarında yer aldı. Doğana oluşumuyla birlikte ilk kez kendisinin sorunun sahibi olduğu bir alanda birikimlerini paylaşma fırsatı bulurken, her gün bir şeyler öğreniyor. Arzu oğlunu zorunlu sezaryen ile dünyaya getirmiş olmasına rağmen, tüm hamilelik sürecinde ve doğum öncesi ve sonrasında kendisi ve bebeği ile ilgili sürecin parçası olmaktan memnun. Arzu yoga eğitmenliği yapıyor ve oğlu ile büyüyor.

Başak Kutlu Atay

DOUM Doğuma Hazırlık ve Doğum Sonrası Destek merkezinin kurucularından. 2007 yılına kadar kurumsal bir kariyeri olan Başak 2007 yılında tutkularının peşinden gidip doğum ve yoga üzerinde çalışmaya odaklandı.  Halen kendisini bu konularda öğretmen ve öğrenci olarak geliştirmeye devam ediyor. Başak’ın doğal doğumla dünyaya getirdiği bir kızı var.

Gizem Onay

Avrupa Birliği Uzmanı olarak çeşitli üniversite ve sivil toplum örgütlerinde 7 yıl tam zamanlı olarak çalıştı. Artık zamanının büyük çoğunluğunda Yoga Eğitmenliği yapıyor. Yin Yoga ve Hamile Yogası’nı uzmanlık alanı olarak seçti. Anne adaylarının, hem hamilelikleri boyunca hem de doğumlarında daha bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olabilmek adına Doğuma Hazırlık Eğitmeni olma yönünde eğitimlerine devam ediyor. Diğer yandan Avrupa Birliği konusunda freelance danışmanlık yapmayı ve kurumların projelerinin hazırlanma ve uygulama aşamalarında çalışmayı da sürdürüyor.

Gülnihal Bülbül

20 yıla yakın bir süre çeşitli kamu ve özel hastanelerde çalıştıktan sonra kendine özgün çalışma ve araştırma koşulları arayışıyla 2 yıldır kendi muayenehanesinde hastalarını kabul ediyor. Her doğum onun için eşsiz, kendine özgü bir olaydır. Kadınların desteklenmesinin, güçlenmesinin doğumun mutlu, doyumlu bir olay olarak yaşanmasına eşsiz katkısına inancı mesleki tecrübesi ve aldığı farklı eğitimlerle pekişti. Bu konuda kendisini geliştirmeye devam ediyor.

Julia Steils Paçacıoğlu

Julia 10 yıldan uzun bir süredir anaokul öğretmenliği, doğum koçu ve doğum danışmanı olarak çocuklarla ve ailelerle çalışıyor. Hamile Masajı Terapisti olarak eğitimine Kaliforniya’da Kate Jordan ile başladı. Kısa zamanda gebeler ile çalışmaktan çok zevk aldığını fark etti ve hem Kuzey Amerika Doğum Koçları Derneği’nden (DONA International) hem de “Heart and Hands” Ebelik Enstitüsü’nden Doulalık eğitimi aldı. Akabinde iki yıl boyunca Kaliforniya Ebeler Derneği Öğrenci Başkanı ve Sonoma İlinin Doula Organizasyonu’nun Saymanı olarak eğitimler, kongreler ve halk eğitimi ve iletişimi projeleri düzenledi. 2003 yılında İstanbul’a yerleşmesinin ardından, Emzirme Danışmanlığı ve İçgüdüsel Doğum Eğitmeni eğitimlerine burada devam etti ve şimdi oğlunu büyütmenin yanında, DOĞANA’nın büyümesine yardımcı oluyor. .

Nur Sakallı

DOUM Doğuma Hazırlık ve Doğum Sonarsı Destek merkezinin kurucularından. Doğum ve Yoga eğitmeni, Doğum Destekçisi (Doula) olarak çalışıyor. 13 yılı aşkın bir profesyonel çalışmadan sonra 2008 yılından beri gönül verdiği işi yapıyor. Hayatın başlangıcının önemli olduğuna ve her doğumun bütün toplumu ilgilendirdiğine inanıyor.

Sepin Sinanlıoğlu İnceer

Doğum yapmış olsun olmasın her kadının içindeki anneye inanır, saygı duyar. Kadın aklının ve hissinin birçok sorunun çözümü olacağına dair güçlü bir inancı vardır. 10 senedir devam eden yoga aşkının peşinden Los Angeles’ta Erich Schiffmann’la, Cihangir Yoga’da Zeynep Aksoy’la yoga hocalığı eğitimlerini tamamlamıştır. Halen yoga öğrenciliğine devam etmektedir. 13 senelik profesyonel hayatına bir özel sermaye fonunda direktör olarak devam eden Sepin aynı zamanda KAGIDER üyesi. Sepin’in sezaryenle dünyaya getirdiği bir kızı var.

We are women working for the rights of birthing women. Among us you will find doctors, midwifes, Doulas, childbirth educators, yoga instructors, Pilates instructors, mothers and daughters. While each working individually for the rights of women and babies to have respectful and positive experiences, starting in 2008 we slowly managed to find each other. Over the next three years we grew ad developed our group.

We began to get together regularly to support each other. When me met sometimes it was to learn new things or try different techniques at times it was simply to share beautiful birth stories. We also took these opportunities to discuss our disappointments, upsetting stories and those things we wanted to change. There were so many things we wanted to see changed. We realized that with the support of each other we could change things more easily. To increase this support base and to more quickly bring about the changes we envision for birthing practices in Turkey we established DOĞANA in 2011.